kleszcz przenosi boreliozę

Kilka słów o boreliozie

Z roku na rok w Polsce można zauważyć coraz liczniejszą grupę niebezpiecznych pajęczaków-kleszczy i coraz częstsze zachorowania na krętkowicę kleszczową. Przyczyną tego zjawiska są krótkie oraz za ciepłe zimy. Wedle ekspertów te pajęczaki są wpisane na listę najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Statystycznie dwadzieścia pięć procent kleszczy zaraża krętkowicą kleszczową, więc niesamowicie ważne jest usunięcie kleszcza , jak najszybciej po ukąszeniu i obserwacja swojego zdrowia.

Co to jest borelioza?

kleszcz przenosi boreliozęKrętkowica kleszczowa jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borellia, a nosicielami choroby są pajęczaki Ixode. Do infekcji dochodzi , gdy zarażony pajęczak, dopadając swą ofiarę, wytwarza ślinę oraz produkuje zawartość jelita środkowego.

Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną. Choroba z Lyme to najczęściej pojawiająca się zoonoza wywoływana przez te pajęczaki oraz najpowszechniej występująca choroba zakaźna w naszym kraju.

Nieleczona przebiega u ludzi w kilku etapach: etap infekcji zlokalizowanej, infekcja rozproszona oraz infekcja przewlekła.

Objawy boreliozy

Etap infekcji zlokalizowanej

Rumień wędrujący- do dwudziestu jeden dni od ukłucia w miejscu występowania pajęczaka pojawia się plama rumieniowa bądź jedna „krostka”. Wyprysk szybko się rozrasta, a miejsce ukąszenia jest najbardziej czerwone. Jest możliwość, że pojawią się także pęcherzyki.
Wysoka temperatura,
Bóle głowy,
Bóle stawów,
Ciarki,
Uczucie osłabienia,
Chłoniak limfocytowy- pojawia się u dziesięciu procent zainfekowany. Jest to bezbolesny, czerwony guzek.

Infekcja rozproszona

Zapalenie stawów,
Stan zapalny serca,
Zapalenie nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

Etap infekcji przewlekłej

Zanikowe zapalenie skóry.
Borelioza układu nerwowego- pojawia się u dziesięciu procent chorych. Objawia się zaburzeniami czucia, porażeniem nerwów, zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.
Delikatny stan zapalny.

Rozpoznawanie choroby

Wykrywanie boreliozy skanerem FScan4Główną rolę gra diagnostyka serologiczna, ale gdy u chorego pojawił się rumień pełzający, wynik nie ma znaczenia, bo wynik może wyjść nieprawdziwy.

W wypadku boreliozy układu nerwowego potrzebne jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Coraz bardziej popularna wśród chorych jest diagnostyka skanerem F-Scan 4. Urządzenie F-Scan jest speczyficzną odmianą powszechniejszego biorezonansu. Badania wykonywane skanerem nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, natomiast cechuje je dość wysoki stopień sprawdzalności. Badania Skanerem F-Scan 4 są coraz bardziej popularne, a przykładem gabinetu, w którym wykonamy takie bedenie może być np. Gabinet walki z boreliozą w Kłobucku https://apiterapie.pl/

Leczenie boreliozy

Najczęściej krętkowicę kleszczową leczy się antybiotykoterapią. Wybór pomiędzy konkretnymi antybiotykami zależy od etapu choroby. Najczęściej antybiotykoterapia trwa do niecałego miesiąca. Terapia antybiotykami cieszy się skutecznością w niecałych stu procentach. Innym sposobem leczenia jest użycie generatora plazmowego RPZ-15. Urządzenie skutecznie zmniejsza liczbę bakterii w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *