Aluminium - Potok

Aluminium – jaki jest to materiał?

Aluminium - PotokAluminium, to niekosztowne oraz atrakcyjne tworzywo. Aluminium może zostać zastosowany w licznych gałęziach gospodarki. Informacja o tym, że tworzywo jest stworzone z aluminium dla znacznej części osób jest to równoznaczne, że jest słabszej jakości. Zanim jednak da się wyrok względem przydatności tego tworzywa warto sprawdzić jakie ma właściwości. Dlaczego aluminium jest pożądanym tworzywem na rynku?

Właściwości aluminium

Aluminium jest tworzywem, który nie jest ciężki, a dzięki odpowiedniej obróbce termicznej stopów i domieszek – aluminium otrzymuje zwiększoną wytrzymałość. Dzięki temu jest to godny zamiennik względem ciężkiej stali. W porównaniu stali, gęstość aluminium jest trzykrotnie mniejsza. W porównaniu do stali, aluminium jest ma większą odporność na niską temperaturę. Często zdarza się, że jest bardziej przystępny, porównując do innych metali jest mniej kosztowny. Aluminium jest świetnym przewodnikiem, dlatego znajduje zastosowanie w przewodach jak również w układach elektrycznych. Jego przewodność jest podobna do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Aluminium jest łatwy w obróbce – każdy kształt jest osiągalny. Najczęściej wykonuje się obróbkę wiórową, plastyczną oraz gwintowanie. Elementy wytworzone z tego materiału da się ze sobą łączyć w solidną konstrukcję. Do zespolenia wykorzystuje się takie metody jak: zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spawanie, spajanie i sklejanie. Aluminium jest nierdzewne, wytwarza cienką warstwę tlenku w sposób naturalny lub sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość wynosi zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka zostanie uszkodzona, nie zostaje na stałe zniesiona, ponieważ się regeneruje. Aluminium nie jest inwazyjny dla środowiska oraz podlega recyklingowi.

Zastosowanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który podobnie jak stal, często jest wykorzystywany. Ma zastosowanie w branży lotniczej, kolejowej, energetycznej, motoryzacyjnej, budowlanej lub opakowaniowej. Jego wykorzystanie w projektach pozwala na uzyskanie najlepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. To sprawy czysto techniczne, a przecież aluminium jest wykorzystywany także w projektowaniu artykułów domowych. Niekonwencjonalne projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium mają unikalny, industrialny charakter. Zastosowanie tego materiału jest wszechstronne i można go uważać za materiał przyszłości.