Sztuka uliczna, Murale ścienne - Potok

Sztuka uliczna

Sztuka uliczna, Murale ścienne - PotokSfera sztuki, która została wykonana na ulicy. Nie o każdym wytworze wyobraźni można orzec, że to sztuka, w wyniku tego zdarza się, że Street Art kojarzy się z wandalizmem. Głównie wtedy, kiedy ma się styczność z bazgrołami kibiców. Jeżeli malunek w przestrzeni publicznej jest realizacją profesjonalistów, wtedy jest co podziwiać. W większości przypadków sztuka uliczna kojarzy się z Graffiti, które realizowane jest na sporo metod. Graffiti ma bogactwo wyrazistych kolorów, a kluczowe narzędzia dla Graffiti to marker, spray i wałek . Klasycznie wykonanie odbywa się ręcznie lub w użyciu szablonów.

Rodzaje Graffiti

Spośród wykorzystywanych technik rozróżnia się Graffiti: narracyjne, artystyczne, reklamowe, szablonowe, fotorealistyczne, 3D, abstrakcyjne, light, knit, polityczne, sportowe, erotyczne oraz literowe. Realizowanie poszczególnej metody Graffiti wymaga zapoznania się ze sztuką współczesną, żeby wykonywać unikalne prace. Profesjonalne Graffiti rozpoczyna się w chwili, kiedy artysta może wykonać każdą pracę, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak również na zewnątrz – niezależnie od wielkości oraz użytej techniki. Dla Graffiti często znajdzie się właściwe miejsce, to każda powierzchnia gładka do zagospodarowania. Podobnie jak w każdej z rodzajów sztuk plastycznych, projekt Graffiti można realizować na zlecenie. Graffiti wykonane na zamówienie w zastosowaniu fachowych narzędzi znacznie odróżnia się wobec amatorskich wytworów, które psują wygląd w przestrzeni publicznej.

Malowanie dużych powierzchniach

Murale ścienne powodują największe zainteresowanie. Tylko wielki mural odróżnia się tak ogromnym rozmiarem. Kolosalny malunek, który widać z dużej odległości sprawia ogromne wrażenie. Realizacja muralu techniką 3D jest w olbrzymim stopniu efektywne. Trójwymiarowy efekt, stwarza wrażenie, jakby malowidło było częścią całego otoczenia.